Türkçe - İngilizce
İngilizce - Türkçe
SÖZLÜK

Görüş ve
önerileriniz için
ZİYARETÇİ DEFTERİSayfada bulunanlar:   Heathrow   Gatwick   London City   Stansted   Luton


Londra Turu Uluslararası Seyahat


Londra Heathrow havaalanı

İstanbul'dan Londra'ya uçuş süresi yaklaşık dört saat sürmektedir. Londra'da servis veren beş havaalanı bulunmaktadır. Havaalanlarından şehir merkezine ulaşmanın en basit yolu arkadaşlarınızın, ailenizin ya da iş arkadaşlarınızın gelip sizi alması olsa da bu her zaman mümkün olmayabilir. Bu bölümde Londra'daki havaalanları ile şehrin merkezi arasında ulaşımı sağlayan toplu taşımacılık araçları ile ilgili bilgileri sunacagız.

Heathrow


Londra Heathrow havaalanının kodu LHR dir. Heathrow, Londra'nın ana havaalanı olup Londra'nın 15 mil (24 km) batısındadır. Heathrow Havalimanı dünyanın trafiği en yoğun olan havaalanlarından biri olup dört tane terminali vardır. 1, 2 ve 3. terminaller yan yana olmakla birlikte terminal 4 bunlardan uzakta bulunmaktadır.

Heathrow havaalanı ile şehir merkezi arasında ulaşım pek çok yolla sağlanmaktadır. En çok tercih edilen ve en ucuz olan Londra metrosudur. Yolculuk süresi yaklaşık 45 dakika olup metro düzenli olarak servis vermektedir ve şehrin hemen her yerine ulaşım mümkündür. Heathrow'a Piccadilly hattı servis vermektedir ve metro istasyonu terminal 1/2/3 ün bulunduğu komplekste ve terminal 4 de bulunmaktadır. Ulaşım ücreti yaklaşık 4.00 GBP'dur.

Londra metrosu ile ilgili daha fazla bilgi almak için Şehiriçi Seyahat sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Heathrow Express treni havaalanı ile şehir merkezi arasında ulaşımı en hızlı sağlayandır. Yolculuk süresi yaklaşık 15 dakika olup bir saat içinde 4 tren servisi vardır. Tren Paddington istasyonundan kalkmaktadır ve burdan Londra'nın her yerine ulaşan metro hatları bulunmaktadır. Heathrow Express istasyonu terminal 1/2/3 ün bulunduğu komplekste ve terminal 4 de bulunmaktadır. Ulaşım ücreti yaklaşık 15.00 GBP'dir.

Daha fazla bilgi almak için Heathrow Express web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Şehir merkezine şehirlerarası otobüs şirketinin otobüsü ya da şehir içi otobüslerle gidebilirsiniz. National Express ulusal otobüs şirketi olup ülkenin diğer şehirlerine de servis sunmaktadır. Şehir merkezine bilet fiyatı yaklaşık olarak 4.00 GBP olup yolculuk yaklaşık 1 saat sürmektedir.

Daha fazla bilgi almak için National Express'in daha detaylı bilgilerinin bulunduğu Şehirlerarası Seyahat sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bunun yanı sıra şehir merkezine şehiriçi otobüsleride hizmet vermektedir ve bazıları bütün gece çalışmaktadır. Bunun için bir kaç kez otobüs değiştirmeniz gerekebilir ve her otobüs değiştirmenizde size 2.00 GBP'a mal olacaktır. Yolculuk zamanı değişebilir ve 1 saatin üzerinde bir süre sürebilir.

Şehiriçi otobüslerle ilgili daha fazla bilgi almak için Şehiriçi Seyahat sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Eğer eşyanız fazla ve küçük bir grupla seyahat ediyorsanız taksi kiralamanız daha uygun olabilir. Heathrow'un bütün terminallerinin önünde taksi durakları bulunmaktadır. Yolculuk süreniz trafik yoğunluğuna göre değişebilir ve yaklaşık 1 saat sürebilir. Yolculuk ücreti taksimetreyle belirlenecek olsa bile, yaklaşık ücreti taksi şöförüne sormalısınız. Eğer havaalanından gece yarısından sonra yolculuk etmeniz gerekirse taksi tutmanız en uygunu olabilir çünkü Heathrow Express ve Londra metrosu gece yarısından sonra servis vermemektedirler.

Eğer havaalanındayken nereye ve nasıl gideceğinizden emin değilseniz, danışmaya gidip onların önerilerini alabilirsiniz. Havaalanı personeli yabancı turistlere alışık oldukları için size yol gösterebilirler.

Daha fazla bilgi almak için Heathrow Airport web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

YukarıGatwick


London Gatwick havaalanının kodu LGW dir ve Londra'nın 28 mil (45 km) güneyinde bulunmaktadır. Havaalanının kuzey ve güney terminalleri olup bunların arasındaki ulaşım her 3 dakikada bir kalkan terminal içi trenle sağlanmaktadır ve terminaller arası ulaşım 2 dakika sürmektedir.

Gatwick havaalanı ile şehir merkezi arasında en çok tercih edilen ve en hızlı ulaşım şekli Gatwick Express trenidir. Yolculuk süresi yaklaşık 30 dakikadır. Trenin şehir merkezinde son durağı Victoria istasyonu olup burdan düzenli olarak şehrin hemen her yerine ulaşım metro ve otobüslerle mümkündür. Ulaşım ücreti tek yön 15.00 GBP'dir. Bir saat içinde en fazla 4 kez tren servisi vardır.

Daha fazla bilgi almak için Gatwick Express web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Gatwick express tren biletini trende alabilirsiniz fakat bunu diğer tren seyahatlerinizde yapmamanızı öneririz.

Daha fazla bilgi almak için Şehirlerarası Seyahat sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Alternatif olarak Londra'ya şehirlerarası otobüslede gidebilirsiniz. National Express'in ülkenin her yerine otobüs servisleri vardır. Havaalanının güney terminalinden Londra'nın merkezine direk servisi vardır ve tek yön bilet yaklaşık olarak 6.50 GBP olup yolculuk süresi 90 dakikadır.

National Express'le ilgili daha fazla bilgi almak için Şehirlerarası Seyahat sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Londra'ya taksi serviside vardır. Taksi terminallerden sabit ücrete ayırtılabilir. Yolculuk için yaklaşık olarak 85.00 GBP ödemeniz gerekebilir. Eğer gece çok geç saatte havaalanına indiyseniz, havaalanından seyahatiniz taksi ile sınırlı olabilir.

Daha fazla bilgi almak için Gatwick Airport web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

YukarıLondon City


London City havaalanının kodu LCY dir. Bu havaalanı Londra'nın Docland bölgesinde yaklaşık 6 mil (10 km) şehir merkezinin doğusundadır. Bu havaalanı genellikle ülke içi ve yakın Avrupa ülkelerine seyahat eden iş adamları tarafından kullanılmaktadır. Sizin bu havaalanını kullanmanız eğer diğer Avrupa ülkelerinden aktarmalı olarak gelmiyorsanız küçük bir ihtimaldir.

London City havaalanındaki tren istasyonu ile Londra'nın merkezine ulaşım Docklands hafif tren yolu ile olmaktadır. Docklands hafif treninin Londra metrosunun Bank, Canary Warf ve Canning Town istasyonları ile bağlantısı vardır ve buralardan Londra'nın heryerine metro bağlantıları vardır. Yolculuk süresi yaklaşık 30 dakika olup bilet fiyatı yaklaşık 4.00 GBP dir.

Docklands hafif tren yolu ile ilgili daha fazla bilgi almak için Şehiriçi Seyahat sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Eğer çok geç bir saatte havalanına indiyseniz ve taksi ile Londra'nın merkezine gitmeniz gerekirse taksi ücreti yaklaşık 30.00 GBP olacaktır.

Daha fazla bilgi için London City Airport web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

YukarıStansted


Stansted havaalanının kodu STN dir. Bu havaalanı Londra'nın yaklaşık 40 mil (66 km) kuzeyindedir. Bu havaalanı Avrupa ülkelerine ucuz seyahat imkanı sağlayan ve taşımacılık yapan hava yolları tarafından kullanılmaktadır. Bir terminali vardır.

Stansted havaalanı ile Londra'nın merkezi arasındaki en kolay ve çabuk ulaşım Stansted Express tren servisi ile olmaktadır. Yolculuk süresi yaklaşık 45 dakika olup tren Liverpool Street istasyonundan kalmaktadır ve buradan Londra'nın metrosuna ve otobüs istasyonuna bağlantı vardır. Stansted Express'in tek yön bilet ücreti yaklaşık 15.00 GBP'dir ve bir saatte 4 tren servisi vardır.

Daha fazla bilgi almak için Stansted Express web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Alternatif olarak Londra'ya otobüsle seyahat edebilirsiniz. National Express'in ülkenin her yerine otobüs servisleri vardır. Havaalanındaki şehir otobüsü terminalinden Londra'nın merkezine direk servisi vardır ve tek yön bilet yaklaşık olarak 10.00 GBP olup yolculuk süresi 90 dakikadır. National Express' in 24 saat servisi vardır.

National Express ile ilgili daha fazla bilgi almak için Şehirlerarası Seyahat sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Londra ve Stansted havaalanı arasında alternatif otobüs ve tren servisleride vardır. Londra merkezine Terminalden taksi serviside vardır fakat bunun pahalı bir seçenek olduğuda unutulmamalıdır.

Daha fazla bilgi almak için Stansted Airport web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

YukarıLuton


Luton havaalanının kodu LTN dir. Luton havalaalanı Londra'nın 32 mil (52 km) kuzey batısındadır. Havaalanı genellikle Avrupa ülkelerine ucuz seyahat imkanı sağlayan ve taşımacılık yapan havayolları tarafından kullanılmaktadır. Bir terminali vardır.

Luton havaalanı ile şehir merkezi arasında en çok tercih edilen ve en hızlı ulaşım şekli trenlerdir. Havaalanı terminali ile Luton Airport Parkway istasyonu arasında bedava otobüs servisi vardır ve yaklaşık 10 dakika sürmektedir. İstasyondan trenle Londra'nın merkezine yolculuk yaklaşık 35 dakika sürmektedir ve tren Kings Cross Thameslink istasyonunda durmakta ve burdan Londra'nın hemen heryerine metro servisi yapılmaktadır. Unutulmamalıdırki tren Londra'nın içinden güney sahiline kadar devam edebilir ya da Kings Cross'ta tümüyle durabilir. Tek yön bilet fiyatı yaklaşık 13.00 GBP olup gün içinde ve gece servisleri sıktır.

Daha fazla bilgi için First Capital Connect web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Alternatif olarak Londra'ya otobüslede seyahat edebilirsiniz. Bunun için bir çok seçenek mevcuttur ve bunlara Green Line dahildir. Bu şirket 24 saat servis vermektedir ve tek yön otobüs bilet fiyatı ortalama 10.00 GBP olup seyahat süresi yaklaşık 75 dakikadır.

National Express'le ilgili daha fazla bilgi almak için Şehirlerarası Seyahat sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Londra merkezine Terminalden taksi serviside vardır fakat bunun pahalı bir seçenek olduğuda unutulmamalıdır.

Daha fazla bilgi için Luton Airport web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yukarı


Google
Web
Londra Turu
Lütfen aşağıdaki listeden görmek istediğiniz web sitesini seçiniz.


Ana Sayfa | Bize Ulaşın | Linkler | Hakkımızda | Reklam | Gizlilik Sözleşmesi
Copyright © 2007 Angora Design. All rights reserved.

Valid HTML 4.01 Strict Valid CSS! Page copy protected against web site content infringement by Copyscape