Türkçe - İngilizce
İngilizce - Türkçe
SÖZLÜK

Görüş ve
önerileriniz için
ZİYARETÇİ DEFTERİSayfada bulunanlar:   Tren   Otobüs   Uçak


Londra Turu Şehirlerarası Seyahat


National Express

İngiltere ziyaretinizde Londra dışındaki yerleride ziyaret etmek isterseniz Fotoğraf galerimizde size bir kaç yer önerebiliriz. Bu bölümde Londra ile İngiltere'deki diğer görülmeye değer yerler arasında ulaşımı sağlayan araçlarla ilgili bilgi vereceğiz.

Trenİngiltere'deki tren servisi Batı Avrupa ülkeleriyle kıyas edilecek olursa daha kötü, pahalı ve çeşitli bilet seçenekleriyle son derece karışıktır. Bunun yanısıra uzun mesafe yol alınacaksa otobüsle yolculuktan çok daha hızlı ve konforludur.

Trenler iki ana kategoride toplanırlar: InterCity ve Regional tren servisleri büyük şehirlerde banliyö trenleri gibi servis vermektedirler. Bunların yanısıra bizim Uluslararası Seyahat sayfamızda açıkladığımız gibi havaalanlarına hızlı servis veren özel tren servisleride vardır.

Intercity trenleri İngiltere'nin tüm büyük şehirlerine servis vermektedir. Bunlar hızlı trenler olup durdukları istasyonlar sınırlıdır ve genellikle yiyecek içecek servisi bulunmaktadır. Biletler seyahata çıkmadan hemen önce istasyondan alınabilse de biletleri daha ucuza almak isterseniz seyahat edeceğiniz tarihten çok önce almanız gerekir. Eğer çok önceden alırsanız yeriniz ayrılır ve bu bilet fiyatına dahildir. Intercity servisi genellikle Noel ya da Paskalya tatili döneminde ve Cuma günleri çok yoğun olmaktadır ve biletlerinizi önceden almanız önerilir.

Regional trenleri genellikle büyük şehirler arasında servis verirler ve daha fazla istasyonda dururlar. Biletler genellikle seyahat etmeden hemen önce tren istasyonlarından alınır ve önceden ayırtma söz konusu değildir. Eğer bilet alımının her gün tekrarlanması gerekiyorsa o zaman sezonluk bilet alınabilir ve bu günlük alınan biletlerden çok daha ucuza gelir. Bu servisler mesai başlama ve bitiş saatlerinde çok yoğundur.

Tren saatleriyle ve fiyatlarla ilgili bilgi almak için National Rail Enquiries web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Biletlerinizi Trainline web sitesinden önceden alabilirsiniz.

YukarıOtobüsÖzellikle belirli bölgelere servis veren çok sayıda yerel otobüs şirketleri olmasına rağmen ülkenin her yerine servis veren şirket sayısı sınırlıdır.

Genelde otobüsle yolculuk daha ucuz olmasına karşın tren seyahatinden daha uzun sürmektedir. Otobüsteki yerler ayırtılabiliniyor fakat oturma yerleri önceden ayırtılamıyor. Eğer grup olarak seyahat etmek istiyorsanız o zaman Otobüs terminaline erken gelip en uygun olan yerleri seçmeniz gerekecektir. Genelde yiyecek ve içecek otobüste satılmamakla birlikte uzun yolculuklarda mola verilmektedir. Otobüslerde host veya hostes bulunmaz. Çoğu otobüste tuvalet bulunmaktadır.

National Express: National Express, İngiltere'deki pek çok büyük kasaba ve şehire servisi olan en büyük otobüs şirketidir. Biletleri National Express otobüs terminallerinden ya da acentalardan ayırtılabilinir. Acil durumlarda ve otobüste yer olmama durumunda kalkış terminallerinden de alınabilinir.

Bilet ayırtmak ya da zaman çizelgesine bakmak için National Express'in web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Web sitesinden alınan biletler İngilteredeki adrese postayla yollanabilmekte ya da büyük otobüs terminallerinden alınabilinir.

Megabus: Megabus otobüs şirketi National Express'e kıyasla daha küçüktür ve pek çok büyük şehiri kapsamaz. Biletleri sadece web sitesinden alıp yazıcıyla kendiniz basabilirsiniz. Biletler National Express fiyatlarına kıyasla çok daha ucuzdur.

Bilet ayırtmak ya da zaman çizelgesine bakmak için Megabus'ın web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

YukarıUçakİngiltere'de şehirler arası uçuşlar çok pahalı iken, ucuz hava yollarının geçtiğimiz yıllarda fiyatları düşürmesiyle şu anda InterCity tren bileti fiyatlarıyla rekabet halindedir. Şunu unutmamak gerekir ki havaalanından şehir merkezine, şehir merkezinden havaalanına ulaşım bedeli ve havaalanında harcanılan zaman göz önüne alınırsa, çoğu kez harcamadan ve zamandan elde edilecek kar çok azdır.

Bilet ayırtmak ya da zaman çizelgesine bakmak için British Airways'in web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yukarı


Google
Web
Londra Turu
Lütfen aşağıdaki listeden görmek istediğiniz web sitesini seçiniz.


Ana Sayfa | Bize Ulaşın | Linkler | Hakkımızda | Reklam | Gizlilik Sözleşmesi
Copyright © 2007 Angora Design. All rights reserved.

Valid HTML 4.01 Strict Valid CSS! Page copy protected against web site content infringement by Copyscape