Türkçe - İngilizce
İngilizce - Türkçe
SÖZLÜK

Görüş ve
önerileriniz için
ZİYARETÇİ DEFTERİ
Londra Turu - İletişim


Birleşik Krallıkta bir telefon numarası alan kodu ve abone numarasından oluşur. Alan kodları, örneğin Londra için 020, her zaman sıfırla başlar. Eğer aradığınız telefon numarası ile aradığınız yerdeki telefonun alan kodu aynı ise alan kodu çevrilmeyebilir. Birleşik Krallığın ülke kodu 44'tür. Eğer yurtdışından bir Birleşik Krallık numarası çeviriyorsanız, alan kodunun ilk sıfır numarası çevrilmemelidir. Birleşik Krallık'tan başka bir ülkenin numarasını ararken ilk önce 00 sonra ülke kodunu ve en sonda telefon numarasını çevirmeniz gerekecektir.

Birleşik krallıktaki telefon kulübelerinin sayısı cep telefonlarının artması nedeniyle oldukça azaldı. Ama yinede ana caddelerde, otobüs ve tren istasyonlarında ve alışveriş merkezlerinde kolaylıkla bulabilirsiniz. Çok sık olmasada kırmızı renkte geleneksel telefon kulübelerine rastlayabilirsiniz ama bunların çoğu günümüzde daha modern yapılarla değiştirilmiştir.

Telefon kulübelerindeki telefonlarda bozuk para kullanabilirsiniz, bazen kredi kartıylada aramanızı yapabilirsiniz. Eğer bozuk para kullanıyorsanız en az 40 pence atmanız gerekecektir ama kredi kartı ile arama yapıyorsanız bu size daha pahalıya mal olacaktır. Umumi telefonların bazılarında internete ulaşım, e-mail ve text yollama için gerekli olan donanım bulunmaktadır. Umumi telefonlar genelde dışarıdan aranabilir ve telefonun numarası ise görülebilir yere yazılmıştır.

Eğer yurdışındaki bir numarayı Birleşik Krallık'tan ararsanız bu çok pahalıya gelebilir. Bununla beraber, gazete bayilerinden ya da parekende satış dükkanlarından alacağınız ucuz uluslararası telefon kartlarıyla aramalar normal telefonlardan çok daha ucuza gelecektir. Bu kartları kullanmak için önce bir erişim numarası çevirmeniz sonra karttaki kazıyarak ulaşabiliceğiniz pin numarasını girip sonrada yurtdışındaki numarayı çevirmeniz gerekecektir.

Yukarı

Polis, ambulans ve yangın acil servislerine ulaşmak için arayacağınız numara 999 dur ve bedavadır.

Telefon kulübeleri ile ilgili daha fazla bilgi almak için BT Payphone web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

İngiltere'de cep telefonu operatörlerinin ağı çok geniştir. Cep telefonunuzun yurtdışında kullanıma açık olması durumunda, cep telefonunuzu İngiltere'de kullanabilirsiniz. Eğer cep telefonunuzu Birleşik Krallık'ta kullanmayı planlıyorsanız, arama prosedürünü ve ücretini arama yapmadan önce öğrenmenizde fayda vardır çünkü aramalar size çok pahalıya mal olabilir. Eğer Birleşik Krallık'ta uzun zaman kalmayı ve telefonunuzu sıkça kullanmayı düşünüyorsanız, yeni bir sim kart alıp kontürlü telefon kullanmayı düşünebilirsiniz. Alacağınız sim kart telefonunuzda çalışmazsa, 20 ya da 30 Pound'a kontörle çalışan basit bir telefon alabilirsiniz.

Cep telefonları ile ilgili daha fazla bilgi almak için Carphone Warehouse web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yukarı

İnternet kullanımı Birleşik Krallık'taki ana caddelerdeki İnternet kafelerde oldukça yaygındır. Kullanım ücreti farklı farklı olsa bile saati birkaç pound civarındadır. Pek çok sayıdaki hotellerde, barlarda ve kafelerde kablosuz internete bağlanma imkanı vardır. Pek çok halk kütüphaneside bu imkanı sağlamakla birlikte önceden yer ayırtmak gerekebilir.

Postanelerin sayıları geçen birkaç yıl içinde azaltılsada, çoğu kasabada bir tane büyük ve çok sayıda küçük postane bulunmaktadır. Büyük bir olasılıkla postaneye ya bir mektubun ya da paketin gönderme ücretini öğrenmek için veya özel postayla gönderebilmek için gitmeniz gerekecektir. Eğer yurtdışına bir mektup ya da paket yollamak istiyorsanız gönderme ücretini postaneden öğrenmeniz gerekmektedir.

Birleşik Krallık'ta mektuplar birinci ve ikinci sınıf olarak yollanabilir. Her zaman garanti edilemesede birinci sınıf pulla yollanan mektup bir sonraki iş günü yollanan adrese ulaşır. İkinci sınıf pulla yollanan bir mektubun yollanan adrese ulaşması birkaç gün sürebilir. 100 grama kadar standart ölçülerde bir mektubun birinci sınıf pul fıyatı 32 ve ikinci sınıf pul fiyatı ise 23 pence'dir. Pul koçanlarını gazetecilerden ya da marketlerden alabilirsiniz.

Posta kutularının rengi kırmızıdır ve hemen bütün sokakların köşelerinde ve postanelerin önünde bulunabilirler. Mektuplar posta kutularından günde bir kez toplanmaktadır.

Posta ücretleri ile ilgili daha fazla bilgi almak için Royal Mail web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yukarı


Google
Web
Londra Turu
Lütfen aşağıdaki listeden görmek istediğiniz web sitesini seçiniz.


Ana Sayfa | Bize Ulaşın | Linkler | Hakkımızda | Reklam | Gizlilik Sözleşmesi
Copyright © 2007 Angora Design. All rights reserved.

Valid HTML 4.01 Strict Valid CSS! Page copy protected against web site content infringement by Copyscape